Stret civilizácií podľa Huntingtona predsa len

Autor: Miroslav Nesrsta | 28.4.2018 o 17:20 | (upravené 28.4.2018 o 17:30) Karma článku: 2,10 | Prečítané:  806x

Ak Huntington mal významnú úlohu pri spochybnení triumfalistického západného universalizmu prvej polovice 90. rokov, jeho kľúčová téza, že ľudstvo čakajú nevyhnuteľné konflikty civilizácií, je naďalej predmetom diskusie.

V predchádzajúcom článku na tomto blogu je prezentované hodnotenie riaditeľa inštitútu IVK p. Jiřího Weigla, obsiahnuté v jeho prevzatom článku "Desať rokov od smrti Samuela Huntingtona". Toto je v diskúziách na webe veľmi pozitívne prijímané s výnimkou  náhľadu na civilizáciu islámskú. Ukazuje to hneď prvý diskúzny príspevok tu k tomuto článku.
Bezprostredne po zverejnení článku p. Weigla sa objavil na webe Neviditelný pes príspevok erudovaného bloggera Roberta Trošku "SVĚT: Střet civilizací a Huntington", s úvodným vyhlásením "Čiastočná polemika s Jiřím Weiglom".

P. Troška argumentuje:

"P. Weigl bohužial v závere tvrdí, že sa „Huntington mýlil a že islám nemôže byť súperom  Západu v žiadnom aspekte.“ A dokonca uvádza, že islámska kultúra je v rovnakom ohrození ako naša pôvodná zo strany západnej civilizácie a v nej vzniknutých  nebezpečných ideológií. V týchto tvrdeniach už autor chybuje.

Polemika – podstata islámu, migrácia

Islám je totiž politicko náboženska invazívna doktrína zaväzujúca svojich veriacich k jeho šíreniu za každú cenu v akomkoľvek čase akýmikoľvek prostriedkami (násilnými alebo mierumilovnými).

Islám znamená podrobenie a islám (presnejšie politický islám, ktorý je jeho neoddeliteľnou súčasťou) si chce všetkých neveriacich podrobovať, politický islám nechce koexistovať, chce DOMINOVAŤ.

Problém v autorovom hodnotení islámu vo vzťahu k Západu spočíva v uprednostnení ekonomických, vojenských a technologických hľadísk.

Islám by nebol ohrozením našej civilizácie, ak by existoval len v islámských krajinách, tam nás Európanov skutočně väčšinou neohrozuje, ako správně píše autor, Západ má technologickú i ekonomickú prevahu, ale problém spočíva v masovej migrácii obyvateľov z islámskych kultúr do Európy, keď v celom rade západoeurópskych krajín vznikla silná islámská komunita vytvárajúca civilizačné ohrozenie pôvodných obyvateľov a ich spôsobu života.

Všade, kde sa objaví početnějšia muslimská komunita, vzniká v dôsledku uplatňovania nebezpečnej islámské ideológie (politického islámu) civilizačný konflikt.

Ak sa pozrieme do histórie, kde sú obrovské populácie kresťanov severnej Afriky, Anatólie (dnešné Turecko)? "

A tak, v tejto veci predvídal Huntington predsa len správne?

 

Zdroj:

Robert Troška, článok SVĚT: Střet civilizací a Huntington

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?