reklama

Aplikácie pre Linux I

Ak sme sa u svojho PC rozhodli pre prechod z Windows na Linux a akú jeho distribúciu využijeme, následne vyberieme a vyskúšame si potrebný sortiment aplikácií nad operačným systémom Linuxu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Po cca 3 ročnej praxi s Linuxom, najlepšie mi vyhovuje a poznám distribúciu Fedora, preto definície a pojmy budem tu prezentovať najmä pre túto distribúciu.
V rámci problematiky inštalácie aplikácií v Linuxe je potrebné poznať obsah príslušných základných pojmov

Distribúcia Linuxu
Distribúcia Linuxu je označenie pre systém Linuxu, pričom názov je odvodený od jadra / kernel Linuxu, ktoré je základnou súčasťou každej distribúcie. Distribúcie sú vytvárané preto, aby užívateľ nemusel sám jadro a doplňujúcí softvér náročným spôsobom skladať do funkčného celku. Obsiahnutý softvér je voľne dostupný na internetu (open source software). Pre odlíšenie sú distribúcie pomenované (napr. Fedora, Debian, Ubuntu ... ), pričom každá môže byť zameraná rôzne (pre neskúseného užívateľa, pre vývojárov, výuku ... ).
Distribúcia Linuxu je zvyčajne šířená ako ISO obraz, ktorý je možné vypáliť na CD alebo umiestniť na USB flash disk a z tohoto média potom inštalovať na PC, prípadne ju priamo používať (tzv. Live distribúcie). Jednotlivé programy sú rozdelené do balíčkov, ktoré je možné pomocou balíčkovacieho systému do systému pridávať nebo z neho odoberať, prípadne systém aktualizovať a udržiavať.
Typická distribúcia obsahuje jadro Linuxu, GNU nástroje a knihovny, dokumentáciu, nástroj pre grafické rozhranie (X Window System), desktop prostredie a ďalší softvér.

Balíček softvéru / software package
Pre uľahčenie správy softvéru v linuxových distribúciách boli vyvinuté tzv. balíčkovacie systémy. Distribúcia Linuxu zvyčajne využíva mechanizmus tzv. balíčkov softvéru (v ďalšom i len „balíček“), každý z nich je nejaká aplikácia, ako napr. webový prehliadač alebo vývojové prostredie.
Balíček obsahuje všetky súbory, potrebné pre funkčnosť aplikácie ako aj informáciu, ako inštalovať a aktualizovať daný program a tiež informácie o tomto softvéri, ako napr. jeho názov, verziu a popis.
Proces inštalácie je automatizovaný systémom manažmentu balíčka / package management system (PMS), pre Fedoru je to systém RPM alebo YUM 
V systémoch s Linuxom sú typicky používané dva typy manažmentu balíčkov: RPM (distro Fedora) a DEB (distro Debian). Inštalačné balíčky môžu byť dvoch typov a) zdrojové - obsahujúce zdrojový kód aplikácie + súbory obsahujúce makrá, nevyhnutné pre jeho kompiláciu a inštaláciu, b) binárne - obsahujúce už skompilované binárne súbory a ďalšie potrebné súbory, nevyhnutné pre inštaláciu.
Každý z balíčkov, v rámci svoje štruktúry, má informáciu pre vykonávanie svojej aktualizácie v danej distribúcii. Možnosť obsahovať súbory programu v balíčku významne zjednodušuje administrovanie a manažment celého systému. Administrátor si nemusí pamätať, ktoré súbory prináležia ku danému programu a je to program manažmentu balíčka, ktorý je zodpovedný za všetko.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Depozitáre / Repositories
Depozitáre, t.j. zdroje, obsahujúce aplikácie dostupné z úrovne operačného systému, sú vynikajúcou možnosťou, keď inštalujeme softvér v systéme s Linuxom. 
Depozitáre majú a) prístup ku novým aplikáciám, b) prístup ku aktualizáciám jadra systému, c) prístup ku aktuálnym, aktualizovaným a zlepšeným verziám softvéru.
Možnosť aktualizácie softvéru na diaľku zvyšuje úroveň bezpečnosti danej distribúcie. V rámci aktualizácie, sú poskytované zlepšené verzie aplikácií s elimináciou chýb, pokiaľ ide o bezpečnosť i stabilitu. Z týchto dôvodov, tento mechanizmus je jedným z najdôležitejších, ktoré distribúcia poskytuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aplikácie v Linuxe možno rozdeliť do 3 skupín nasledovne:

1) nainštalované pri inštalácii vlastnej distribúcie
2) aplikácie, ktoré obsahuje depozitár Linux Fedora
free: depozitár pre Open Source Software (ako je definovaný v licenčných podmienkach Fedory) ktorý projekt Fedora nemôže priamo prinášať z iných príčin
nonfree: depozitár pre redistribuovateľný softvér, který nie je Open Source Software; zahŕňa to softvér s verejne dostupným zdrojovým kódom, ktorý má obmedzenie typu „len pre nie-komerčné využitie“.
3) aplikácie z depozitárov tretích strán.
Pre Fedoru sú tu viaceré depozitáre pôvodu od tretích strán. Tieto typicky majú liberálnejšiu licenčnú politiku a poskytujú balíčky softvéru, ktoré Fedora z rôznych príčin vylučuje. Tieto depozitáre nie sú oficiálne pridružené alebo podporované projektom Fedora. Použite ich podľa vlastného uváženia. Ich zoznam je udržiavaný na stránke Fedory.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Manažment balíčkov je charakteristickou vlastnosťou každej distribúcie Linuxu.
Snahou autorov aplikáciíí je poskytnúť nejaký druh „klikateľného“ rozhrania kde si užívatelia môžu vybrať balíček a inštalovať ho pomocou grafického rozhrania a klikania myšou. Tieto typy programov sú vo všeobecnosti len grafickým front-end rozhraním na utility nízkej úrovne, ktoré manažujú úlohy pridružené ku inštalovaniu balíčkov v Linuxe. Avšak dokonca aj keď sa užívatelia cítia oveľa pohodlnejšie, ak inštalujú balíčky pomocou intuitívnych grafických nástrojov, nemožno poprieť, že manažment balíčkov cez Command Line Inteface CLI / rozhranie pre príkazový riadok, dostupné cez emulátor terminálu, poskytuje excelentné vlastnosti nedostupné pri akejkoľvek utilite s grafickým manažmentom: výkon, rýchlosť a detailné priebežné informovanie o priebehu inštalácie. Užívateľ ale musí ovládať sadu príkazov pre manažment balíčka.
Inštalácia aplikácie pomocou terminálu ako interface príkazového riadku CLI (v porovnaní s využitím grafického rozhrania GUI) - toto osobitne pri Linuxe oceňujem. Terminál generuje text s detailnou informáciou o priebehu inštalácie.
Najprv informuje, či bolo sťahovanie balíčkov úspešné, poprípade, že systém musel prejsť na iný ich zdroj na webe alebo inštalácia už v tejto fáze celkom zlyhala. K vlastným balíčkom aplikácie sťahuje tzv dependencies, teda závislé balíčky, ktoré sa musia inštalovať taktiež. Podľa potreby si stiahne a otvorí otvorí príslušné depozitáre. Pri úspešnosti sťahovania, systém požiada obsluhu o potvrdenie, že je to OK a môže sa pokračovať.
V kladnom prípade sa stiahnuté balíčky inštalujú a potom sa tieto všetky verifikujú.
Následne sa vyhlási úspešnosť inštalácie. 

Systémy manažmentu balíčkov pre distribúciu Linux Fedora:

RPM (Red-hat Package Manager)
Je to program pre inštaláciu, odinštalovanie a manažovanie balíčkov softvéru v Linuxe. RPM poskytuje výhody: priamočiarý spôsob automatickej inštalácie a odinštalovania, ľahká aktualizácia programov pôvodne inštalovaných cez RPM a dostupnosť verzií pre väčšinu distribúcií Linuxu. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

YUM Yellowdog Updater, Modified
Je to program ktorý manažuje inštaláciu, aktualizácie a odstránenie pre systémy RPM. YUM umožňuje užívateľovi aktualizovať skupiny mechanizmov bez toho, že by bolo nevyhnutné aktualizovať každý RPM separátne. Manažér balíčka / Package Manager je program, ktorý automatizuje inštaláciu, manažment a odstránenie balíčkov softvéru. Pretože distribúcie Linuxu pozostávajú z velikého množstva balíčkov, potreba systému manažmentu je zásadná. 
YUM je v princípe manažér balíčkov pre RPM (ktorý je, sám o sebe, tiež manažér balíčkov). RPM pracuje na úrovni jednoduchých balíčkov a nezaoberá sa závislosťami / dependencies. YUM kalkuluje dependencies pre RPM a ujíma sa akýchkoľvek činností požadovaných pre úspešnú inštaláciu balíčkov. Pretože YUM automaticky lokalizuje a dostáva správne RPM balíčky z depozitárov, užívateľ nemusí manuálne náchádzať a inštalovať nové aplikácie alebo aktualizácie. Celý systémový software môže aktualizovať jednoduchým príkazom alebo hľadať nový softvér pomocou špecifických kritérií. 

 
Pokračovaním tohto článku pre fandov Linuxu, bude článok „Aplikácie pre Linux II“.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Linuxov%C3%A1_distribuce

Miroslav Nesrsta

Miroslav Nesrsta

Bloger 
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  33x

Pôvodom z Brna na Morave; dôchodca, žijem na Liptove od r. 1965. V aktívnom veku konštruktér v odbore IT.Blogovanie robím v rámci intelektuálnej aktivity 3. veku so záujmom porozprávať sa o témach spoločného záujmu. Zoznam autorových rubrík:  filozofia, politika, ekonomikavzdelávaniekultúraautoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu