Linux na osobnom počítači, pre a proti

Autor: Miroslav Nesrsta | 31.10.2016 o 11:03 | (upravené 31.10.2016 o 11:21) Karma článku: 2,67 | Prečítané:  903x

Na webe Down To Earth Linux rozoberá John Morris originálnym spôsobom pozitíva a negatíva využívania Linuxu na osobnom počítači.  

Pozitíva uvádza John Morris v článku "6 Reasons To Install Linux Today" nasledovne:

V súčasnom období „hladkého a vylešteného“ operačného systému Apple  a pozoruhodne stabilného a bezpečného výberu vo svete Windows, kto, do pekla, by chcel používať Linux a prečo?

Ku tejto otázke má Morris dve odpovede.
Prvá je táto:
Ak nechcete hrubú, sebavedomie ohrozujúcu dizertáciu, dajte si pozor, od koho pýtate názor.
A druhá:
Jaj, sú tu viaceré dôvody.

1: Linux je zadarmo
Oukej, nie všetky Linux distribúcie sú zadarmo a stále ešte pre jeho prevádzku potrebujete hardware. Ale za väčšinu distribúcii sa neplatí a stále ešte potrebujete hardvér pre prevádzku Windows alebo OS X.  Tvorba Linuxu je, pre naše potreby, zadarmo!
A naviac k samotnému Linuxu, je tu spústa možností softwéru pre Linux, ktoré sú zadarmo. Nulová cena, to je veľký problém v Linux komunite.

2: Bezpečnosť
Microsoft Windows je pravidelne kritizovaný pre biedne zabezpečenie a nízku odolnosť proti  malware. Aj OS X má niektoré veľmi slabé miesta.
Prinajmenšom niečo z tohto je kvôli popularite.  Windows má asi 90% z podielu desktop a laptop PC na trhu a OS X asi  8%. Ak by ste boli jedným z bastardov ktorí tvoria malware, prečo by ste sa sústredili len na 2% trhu?
Avšak, kvôli prednostiam jeho dizajnu, Linux je bezpečnejší operačný systém.  Aj keď nie je bez chýb, Linux sa dá oveľa ťažšie prelomiť / crack.

3: Sloboda
Čítali ste niekedy podmienky služby pre Microsoft Windows alebo OS X ? Odpíšete veľa práv a schopností možností ak aplikujete jeden z nich. Z najväčšej časti, Linux je pre vás kompletne zadarmo, pre narábanie s ním podľa potreby.

4: Voľba
Ak chcete vynaložiť patričné úsilie, môžete dosiahnuť, aby Linux robil čokoľvek chcete. Konkurenčné operačné systémy sú uzatvorené.  Chcete toto tlačidlo naľavo?  Nedá sa!  Chcete prevádzkovať modifikovanú verziu OS X na vašom smarfóne? Zabudnite!
Linux vám ponúka spústu možností mimo rozsahu balíčka distribúcie a s istým úsilím, limitom je už len nebo. Vyskúšajte tieto fantastické konfigurácie.
A pozrite na operačný systém Android pre smartfóny a tablety. V jeho jadre, Android je stavaný na báze Linuxu.

5: Komatibilita hardvéru
Linux má distribúcie, ktoré pobežia na takmer hocijakom hardvéru, bez ohľadu na to, či je nový alebo starý, rýchly alebo pomalý.  Skúste nainštalovať Windows 8 na PC z roku  2000. To sa nepodarí. Avšak toto sa s Linuxom dá urobiť!

6: Vzdelávanie
Windows a OS X pokrývajú všetky škaredé funkcie a „pieskovité“detaily, ktoré umožňujú fungovanie PC.  Rozsah znalostí potrebných pre prácu na ňom je pozoruhodne malý.  Tieto operačné systémy vyžadujú len prácu a robia pre vás všetku potrebnú podporu.
Linux vás nechráni pred ničím. Povzbudzuje, ak priamo nevyžaduje aby ste rozumeli ako PC pracuje, ako pracuje operačný systém a ako najlepšie vykonať úlohu. Urobí z vás lepšieho, múdrejšieho používateľa počítača.

 

Linux nie je pre každého. A dokonca aj keď máte Linux radi, možno si ho nebudete adoptovať ako svoj primárny operačný systém. 
Vlastne, povedzme si tajomstvo.  Napriek mojej fascinácii Linuxom, robím väčšinu svojej práce vo Windowse.  Dobre to viem! Nepovedzte to nikomu.

Linux má niekoľko výhod oproti alternatívam.  A tak pokračujte, inštalujte nejakú distribúciu na virtuálnom stroji a hrajte si s tým. Stojí to za to!  Akonáhle ste si to vyskúšali, podeľte sa svojimi skúsenosťami a vašimi dôvodmi či využívať Linux alebo nie, v diskusii pod týmto článkom.


Tento článok bude mať pokračovanie pre prezentáciu 11 negatív Linuxu inštalovaného na PC, pôvodom od rovnakého autora  J. Morrisa, podľa jeho článku "11 reasons Linux sucks".

 

Zdroj: je uvedený v texte článku, na webe je na adrese http://downtoearthlinux.com/posts/6-reasons-to-install-linux-today/

 

.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?