Brexit: poslednou inštanciou je parlament

Autor: Miroslav Nesrsta | 25.6.2016 o 16:54 | (upravené 25.6.2016 o 17:01) Karma článku: 2,79 | Prečítané:  831x

Jasanie stúpencov Brexitu je predčasné, nakoniec o vystúpení z / zotrvaní v EÚ rozhodne britský parlament. A tu sa názory expertov prikláňajú skôr ku variantu zotrvania.

Parlament sa bude musieť separovať od emócií a vziať do úvahy racionálne argumenty pre vystúpenie / zotrvanie. Tu je asi na prvom mieste postoj Škótska a hlavného mesta Londýna požadujúci zotrvanie Británie v EÚ. Po Brexite sa v Škótsku ale aj v Írsku stáva aktuálnym referendum o odtrhnutí sa od UK za účelom možnosti samostatného rozhodnutia sa o zotrvaní.
Poslanci nemusia rešpektovať vôľu verejnosti, len oni môžu rozhodnout o vystúpení z / zotrvaní v EÚ. Vystúpenie by si vyžiadalo, aby sa Británia rozhodla uplatniť článok 50 Lisabonskej zmluvy. 

Proces vystúpenia sa začíná formálnym oznámením. Akonáhle je toto uplatnené, je dovolanie sa článku 50 Lisabonskej zmluvy právne záväzné, členský štát a EU sú povinní konať. Členský štát, ktorý chce vytúpiť má maximálne dva roky na dokončenie procesu, ak toto obdobie nebude predĺžené dohodou. Akonáhle je úmysel vystúpiť oznámený a proces započatý, nie je možný návrat.        

Tu sú kľúčové ustanovenia článku 50 Lisabonskej zmluvy 

1. Členský štát sa môže rozhodnúť vystúpiť z EÚ v súlade s vlastnými ústavnými požiadavkami.

2. Členský stát, ktorý sa rozhodne vystúpiť, musí informovať Radu Európy o tomto zámere. Podľa pokynov poskytnutých Radou Európy Únia vyjedná a uzatvorí dohodu s týmto štátom, stanoví podmienky jeho vystúpenia, pričom vezme do úvahy rámec pre jeho budúci vzťah s Úniou.
Táto dohoda musí byť vyjednaná v súlade s článkom 218(3) Zmluvy o fungovaní EÚ. Táto musí byť uzatvorená v mene Únie Radou, na základe kvalifikovanej väčšiny, po obdržaní súhlasu Európskeho parlamentu.

3. Zmluvy se prestanú uplatňovať na predmetný štát odo dňa nadobudnutia účinnosti dohody o vystúpení, alebo, ak nebude k dispozíci, dva roky po oznámení podľa odstavca 2, ak Rada Európy, v dohode s predmetným členským štátom, jednomyselne nerozhodne o predĺžení tohto obdobia.

4. Pre účely odstavcov 2 a 3 sa člen Rady Európy, alebo Rady, zastupujúcej vystupujúci členský štát, nebude účastniť diskusií Rady Európy alebo Rady alebo rozhodnutí vzťahujúcich sa na tento štát. Kvalifikovaná väčšina bude definovaná v súlade s článkom 238(3)(b) Zmluvy o fungovaní EÚ.

 

Zdroj:
Britský právník David Allen Green, ktorý píše do Financial Times

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátna firma ukázala, ako by sa dalo obísť zvyšovanie príplatkov

Najväčší súkromní zamestnávatelia zhodne tvrdia, že také kroky, ako chystá železničné Cargo, neplánujú.

DOMOV

Dobré ráno: My sme les? Kto v spore o slovenské lesy klame

Kultúrny súboj sa najnovšie vedie o lesy.

EKONOMIKA

PSA bude v Trnave vyrábať elektromobily. Model je tajomný

Koncern PSA Groupe na Slovensku vyrába Citroën C3 a Peugeot 208.


Už ste čítali?