Karpatonemecký spolok Kežmarok a Český spolek Liptov

Autor: Miroslav Nesrsta | 6.2.2016 o 15:28 | (upravené 9.2.2016 o 7:55) Karma článku: 3,62 | Prečítané:  649x

Záujem o prostredie a podmienky, v ktorých pôsobí miestna skupina spolku karpatských Nemcov Kežmarok na Slovensku, viedol najprv ku kontaktu s p. predsedom a následne ku návšteve ich členskej schôdze. 

Aktivita, ktorú som vykonal z osobného záujmu i ako reprezentant Českého spolku Liptov, započala získaním kontaktu na predsedu Karpatského spolku na Slovensku / Karpatendeutscher Verein in der Slowakei, región Horný Spiš, Miestna skupina Kežmarok / Ortsgemeinschaft KdV Käsmark - p. Ing. Vojtecha Wagnera. 

Po vzájomnej dohode som sa zúčastnil členskej schôdze spolku 28. 01. 2016.

Výhodou KdV Kežmarok je sídlo vo vlastníctve spolku, teda netreba prenajímať a event. platiť za prenájom priestorov, ako tomu je u spolkov vo väčšine regiónov. Priestory sú potom prirodzene využívané nielen pre členské schôdze, ale aj pre všetky kultúrno - spoločenské a športové aktivity v pôsobnosti spolku. Náklady na prevádzku a údržbu sídla sú hradené z členských príspevkov a darov. Okrem miestnej skupiny v Kežmarku sú v blízkom okolí ešte miestne skupiny KdV Poprad, Spišská Nová Ves a Chmeľnica pri Starej Ľubovni. 

Na schôdzi som prezentoval náš Český spolek Liptov hlavne odkazmi na príslušné položky menu jeho webovej prezentácie na adrese cslh-sk.webnode.sk.

Potom som predniesol predstavu o konkrétnych krokoch vzájomného spoznávania, ktoré by prebiehalo v približne v nasledovných krokoch:

  • stretnutie predsedov ich a nášho spolku v dohodnutom čase a mieste
  • návšteva členov výboru spolku KdV Kežmarok na schôdzi nášho českého spolku Liptov
  • výlet členov KdV Kežmarok do liptovského regiónu s prezentáciou jeho atraktivít
  • výlet členov Českého spolku Liptov do kežmarského regiónu s prezentáciou jeho atraktivít
  • spoluúčasť na zabezpečení  a financovaní atraktívnych výletov do väčších vzdialeností (Viedeň ...)
  • spoluúčasť na zabezpečení vybratých kultúrno-spoločenských akcií (koncerty ...)   

Osobný záujem o históriu sudetských a karpatských Nemcov vychádza z obdivu a úcty k dedičstvu, ktoré naši Nemci v týchto lokalitách zanechali. Ich povaha, sila a schopnosti, im dávala prepoklady uplatnenia sa v tých fyzicky najnáročnejších profesiách - priemysel sklársky a bižutérie v okolí Jablonca v Čechách, textilný priemysel v českom pohraničí, kamenopriemysel vo Frývaldovsku na Morave, baníci na Slovensku najmä v lokalite Kremnice ale i na našom Liptove v Bacúšsko-bockej doline. Píšem ku tomu aj na svojom blogu nesrsta.blog.sme.sk v článkoch 

“Majster spisovateľ Šuleř: Letopisy v žule”
”Liptovské senníky - farmársky ECO zázrak”  

Súčasne aj sympatie k nemeckému jazyku ako protikladu k angličtine čoby “jazyku rébusov”. Ako blízky je náš slovenský jazyk nemčine ukazujú aj používané výrazy najmä v oblasti remesiel (varštať, glajbas ...) i v hovorovej gramatike (ja som neni jeden somár ...).

Snáď budú prezentované návrhy zo strany nášho Českého spolku Liptov na výmenu skúseností a spoluprácu pri zabezpečovaní kultúrno - spoločenských akcií prijaté aj druhou stranou v Kežmarku a z týchto aktivít vzíde obojstranný prospech. 


Web ústredia Karpatskonemeckého spolku na Slovensku je na adrese http://www.kdv.sk/  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Tímová práca ako z učebnice. Bol to výborný deň, tešil sa Sagan

Víťazstvo bola tímová práca, povedal Sagan.

Stĺpček Petra Schutza

Účelovosť snaženia Kollára aj opozície pri kolúznej väzbe vyráža dych

Príbeh Pčolinského je absurdný.


Už ste čítali?