Karpatonemecký spolok Kežmarok a Český spolek Liptov

Autor: Miroslav Nesrsta | 6.2.2016 o 15:28 | (upravené 9.2.2016 o 7:55) Karma článku: 3,62 | Prečítané:  560x

Záujem o prostredie a podmienky, v ktorých pôsobí miestna skupina spolku karpatských Nemcov Kežmarok na Slovensku, viedol najprv ku kontaktu s p. predsedom a následne ku návšteve ich členskej schôdze. 

Aktivita, ktorú som vykonal z osobného záujmu i ako reprezentant Českého spolku Liptov, započala získaním kontaktu na predsedu Karpatského spolku na Slovensku / Karpatendeutscher Verein in der Slowakei, región Horný Spiš, Miestna skupina Kežmarok / Ortsgemeinschaft KdV Käsmark - p. Ing. Vojtecha Wagnera. 

Po vzájomnej dohode som sa zúčastnil členskej schôdze spolku 28. 01. 2016.

Výhodou KdV Kežmarok je sídlo vo vlastníctve spolku, teda netreba prenajímať a event. platiť za prenájom priestorov, ako tomu je u spolkov vo väčšine regiónov. Priestory sú potom prirodzene využívané nielen pre členské schôdze, ale aj pre všetky kultúrno - spoločenské a športové aktivity v pôsobnosti spolku. Náklady na prevádzku a údržbu sídla sú hradené z členských príspevkov a darov. Okrem miestnej skupiny v Kežmarku sú v blízkom okolí ešte miestne skupiny KdV Poprad, Spišská Nová Ves a Chmeľnica pri Starej Ľubovni. 

Na schôdzi som prezentoval náš Český spolek Liptov hlavne odkazmi na príslušné položky menu jeho webovej prezentácie na adrese cslh-sk.webnode.sk.

Potom som predniesol predstavu o konkrétnych krokoch vzájomného spoznávania, ktoré by prebiehalo v približne v nasledovných krokoch:

  • stretnutie predsedov ich a nášho spolku v dohodnutom čase a mieste
  • návšteva členov výboru spolku KdV Kežmarok na schôdzi nášho českého spolku Liptov
  • výlet členov KdV Kežmarok do liptovského regiónu s prezentáciou jeho atraktivít
  • výlet členov Českého spolku Liptov do kežmarského regiónu s prezentáciou jeho atraktivít
  • spoluúčasť na zabezpečení  a financovaní atraktívnych výletov do väčších vzdialeností (Viedeň ...)
  • spoluúčasť na zabezpečení vybratých kultúrno-spoločenských akcií (koncerty ...)   

Osobný záujem o históriu sudetských a karpatských Nemcov vychádza z obdivu a úcty k dedičstvu, ktoré naši Nemci v týchto lokalitách zanechali. Ich povaha, sila a schopnosti, im dávala prepoklady uplatnenia sa v tých fyzicky najnáročnejších profesiách - priemysel sklársky a bižutérie v okolí Jablonca v Čechách, textilný priemysel v českom pohraničí, kamenopriemysel vo Frývaldovsku na Morave, baníci na Slovensku najmä v lokalite Kremnice ale i na našom Liptove v Bacúšsko-bockej doline. Píšem ku tomu aj na svojom blogu nesrsta.blog.sme.sk v článkoch 

“Majster spisovateľ Šuleř: Letopisy v žule”
”Liptovské senníky - farmársky ECO zázrak”  

Súčasne aj sympatie k nemeckému jazyku ako protikladu k angličtine čoby “jazyku rébusov”. Ako blízky je náš slovenský jazyk nemčine ukazujú aj používané výrazy najmä v oblasti remesiel (varštať, glajbas ...) i v hovorovej gramatike (ja som neni jeden somár ...).

Snáď budú prezentované návrhy zo strany nášho Českého spolku Liptov na výmenu skúseností a spoluprácu pri zabezpečovaní kultúrno - spoločenských akcií prijaté aj druhou stranou v Kežmarku a z týchto aktivít vzíde obojstranný prospech. 


Web ústredia Karpatskonemeckého spolku na Slovensku je na adrese http://www.kdv.sk/  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum AKO: Smeru sa nedarí zvrátiť pokles, nové strany výraznejšie nestúpli

Prieskum sa realizoval po ohlásení Kisku, že nebude opäť kandidovať.

EKONOMIKA

Slovensko je vo finále súboja o novú automobilku, tvrdí Kažimír

Môže u nás vyrásť piata automobilka.


Už ste čítali?