Linux - notebook s vadným HDD žije

Autor: Miroslav Nesrsta | 1.7.2015 o 17:00 | (upravené 1.7.2015 o 22:28) Karma článku: 4,79 | Prečítané:  1514x

Druhý záložný notebook Fujitsu Amilo (NB) má vadný harddisk HDD a investovať do nového HDD sa tam nebude. To priviedlo k zámeru inštalovať operačný systém (OS) na USB disk, čo Windows nedovoľuje, no otvorený systém Linux áno.     

A tak, po viacdennom štúdiu Linuxu a jeho distribúcií Slax, Fedora a Debian je NB zasa funkčný aj s tým vadným HDD a to tak, že Linux je inštalovaný externe na USB kľúči. 

Realizovať to však znamenalo časovo veľmi náročné laborovanie
 - nie na každom USB to fungovalo, zatiaľ len na starom USB vydania 1.0
 - bolo potrebné vyhľadať fungujúci program na napaľovanie USB, osvedčil sa Rufus
 - nie každá distribúcia sa inštaluje spoľahlivo - niekedy vyhlási "could not find kernel binary /  image" alebo sa inštalácia zastaví s výsledkom prázdnej čiernej plochy na obrazovke

Pre menej skúseného bádateľa je najlepším variantom zaobstaranie si hotového inštalačného CD ako je tomu napr. u Slaxu kde je CD priložené k zakúpenej knihe do M. Tesařa "Slax - Linux do kapsy". Potom postačuje vložiť CD do mechaniky vášho počítača a reštartovat ho. Teda druhou možnosťou k OS na bootovateľnom USB kľúči je to isté na CD, podmienkou je aby počítač mal CD funkčnú mechaniku.

Distribúcia Linuxu
Je to niečo pri Windows neznáme. Linuxová distribúcia je, povedané stručne, upravený a nakonfigurovaný Linux s výberom bežných linuxových aplikáciíí s niekoľko aplikáciami navyše. Existujú špeciálne tzv. live distribúcie. Tieto sa môžu spustiť z CD, DVD alebo USB bez toho, že by sa  inštalovali do počítača. Veľa distribucií má live i klasickú verziu, která sa inštaluje do PC.

Pozitíva Linuxu:
Ideálny na prácu s internetom, je bezpečný (neukladá víry), spoľahlivý a je zadarmo. Je výborný pre tých, čo chcú pri OS vedieť "ako to funguje", pre programátorov a pre tých, čo sa chcú v tomto odbore učiť.

Nevýhody Linuxu:
Nie je podporovaný všetkými výrobcami hardware a tak sa môže stať, že v Linuxu nebude všetok váš hardware fungovať. Väčšina hier je napísaná pre Windows. Existujú projekty, ktoré umožňujú spúšťať hry pre Windows i v Linuxu, ale nie u všetkých aplikácií sa to podarí.
Možno používate ve Windows nejakú aplikáciu, pre ktorú nie je v Linuxu alternatíva.
Riešením je používať taký hardware, ktorý je v Linuxu podporovaný a na hry a programy nepodporované Linuxom, si ponechat Windows.
Inštalácia Linuxu na USB umožňuje ponechať na HDD počítača nainštalovaný Windows a tak je možné mať na jednom počítači obidva operačné systémy súčasne.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?