Linux - notebook s vadným HDD žije

Autor: Miroslav Nesrsta | 1.7.2015 o 17:00 | (upravené 1.7.2015 o 22:28) Karma článku: 4,79 | Prečítané:  1397x

Druhý záložný notebook Fujitsu Amilo (NB) má vadný harddisk HDD a investovať do nového HDD sa tam nebude. To priviedlo k zámeru inštalovať operačný systém (OS) na USB disk, čo Windows nedovoľuje, no otvorený systém Linux áno.     

A tak, po viacdennom štúdiu Linuxu a jeho distribúcií Slax, Fedora a Debian je NB zasa funkčný aj s tým vadným HDD a to tak, že Linux je inštalovaný externe na USB kľúči. 

Realizovať to však znamenalo časovo veľmi náročné laborovanie
 - nie na každom USB to fungovalo, zatiaľ len na starom USB vydania 1.0
 - bolo potrebné vyhľadať fungujúci program na napaľovanie USB, osvedčil sa Rufus
 - nie každá distribúcia sa inštaluje spoľahlivo - niekedy vyhlási "could not find kernel binary /  image" alebo sa inštalácia zastaví s výsledkom prázdnej čiernej plochy na obrazovke

Pre menej skúseného bádateľa je najlepším variantom zaobstaranie si hotového inštalačného CD ako je tomu napr. u Slaxu kde je CD priložené k zakúpenej knihe do M. Tesařa "Slax - Linux do kapsy". Potom postačuje vložiť CD do mechaniky vášho počítača a reštartovat ho. Teda druhou možnosťou k OS na bootovateľnom USB kľúči je to isté na CD, podmienkou je aby počítač mal CD funkčnú mechaniku.

Distribúcia Linuxu
Je to niečo pri Windows neznáme. Linuxová distribúcia je, povedané stručne, upravený a nakonfigurovaný Linux s výberom bežných linuxových aplikáciíí s niekoľko aplikáciami navyše. Existujú špeciálne tzv. live distribúcie. Tieto sa môžu spustiť z CD, DVD alebo USB bez toho, že by sa  inštalovali do počítača. Veľa distribucií má live i klasickú verziu, která sa inštaluje do PC.

Pozitíva Linuxu:
Ideálny na prácu s internetom, je bezpečný (neukladá víry), spoľahlivý a je zadarmo. Je výborný pre tých, čo chcú pri OS vedieť "ako to funguje", pre programátorov a pre tých, čo sa chcú v tomto odbore učiť.

Nevýhody Linuxu:
Nie je podporovaný všetkými výrobcami hardware a tak sa môže stať, že v Linuxu nebude všetok váš hardware fungovať. Väčšina hier je napísaná pre Windows. Existujú projekty, ktoré umožňujú spúšťať hry pre Windows i v Linuxu, ale nie u všetkých aplikácií sa to podarí.
Možno používate ve Windows nejakú aplikáciu, pre ktorú nie je v Linuxu alternatíva.
Riešením je používať taký hardware, ktorý je v Linuxu podporovaný a na hry a programy nepodporované Linuxom, si ponechat Windows.
Inštalácia Linuxu na USB umožňuje ponechať na HDD počítača nainštalovaný Windows a tak je možné mať na jednom počítači obidva operačné systémy súčasne.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?