Dabing versus titulky - finačné limity dabingu

Autor: Miroslav Nesrsta | 14.6.2014 o 13:45 | Karma článku: 3,48 | Prečítané:  416x

Odklon od dabingu k používaní titulkov v ČR v môžu efektívne urýchliť ekonomické tlaky v biznise okolo dabovania, kde sa v súčasnosti zvýšil počet subjektov, ktoré by sa chceli na týchto aktivitách podieľať. Aj v tejto branži totiž pôsobí zákon ponuky  a dopytu a pre kvalifikovaných dabérov sa zužuje objem dostupných financií na ich odmeňovanie.  

O tejto situácii priniesli internetové noviny aktuálne.cz najnovšie informácie o situácii v tomto biznise. V článku "Přežije český dabing?" na webe [TU^], herci a studia se sporia o výšku honorárov za dabing. Koľko peňazí sa v dabingu otáča? A neprehrá dabovanie súboj s titulkami? V uvedenom videoklipe debatujú herec a dabér Michal Jagelka a majitel dabingového studia Petr Sitár.
Približne 150 najlepších dabérov v ČR sa najnovšie necháva zastupovať v presadzovaní svojich požiadaviek u dabingových štúdií agentúrou.

V diskusii opisuje M. Jagelka dôsledky konkurenčného boja v branži cez objem prostriedkov, ktorý sa postupne znižuje z kedysi 70 tisíc Kč postupne na 50, 35 až 15 tisíc v súčasnosti. Ide o parameter nákladov určený pre dabérov u jedného filmu ako podiel z celkových finančných prostriedkov na projekt.
Hlavnou úlohou majiteľa dabingového studia je pre daný projekt vyjednať so zadávateľom max. možný rozpočet. V súčasných podmienkach ostrej konkurencie už zrejme nezostal priestor na navýšenie rozpočtu a tým aj uvedeného podielu 15 tisíc pre dabérov. 

Opísaná situácia nahráva tým divákom, ktorí by u špecificky zameraných programov uprednostnili program v pôvodnom znení s titulkami.

 

Predchádzajúce články s problematikou "Dabing versus titulky " na tomto blogu: 

Angličtina - dabing versus titulky
http://nesrsta.blog.sme.sk/c/237972/Anglictina-dabing-versus-titulky.html

Titulky možno vyhrajú nad dabingom !
http://nesrsta.blog.sme.sk/c/338533/Titulky-mozno-vyhraju-nad-dabingom.html

Titulky v TV: iniciatíva českých stredoškolákov
http://nesrsta.blog.sme.sk/c/340079/Titulky-v-TV-iniciativa-ceskych-stredoskolakov.html

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Tímová práca ako z učebnice. Bol to výborný deň, tešil sa Sagan

Víťazstvo bola tímová práca, povedal Sagan.

Stĺpček Petra Schutza

Účelovosť snaženia Kollára aj opozície pri kolúznej väzbe vyráža dych

Príbeh Pčolinského je absurdný.


Už ste čítali?