Filozof s úrovňou štátnika Adam Michnik

Autor: Miroslav Nesrsta | 3.2.2012 o 12:05 | (upravené 3.2.2012 o 12:45) Karma článku: 3,56 | Prečítané:  632x

Adam Michnik je jednou z najvýznamnejších osobností súčasnej politicky aktívnej esejistiky. Je tiež niekdajší disident a spoluzakladateľ nezávislého odborového hnutia Solidarita, zakladateľ a dlhoročný šéfredaktor mienkotvorného poľského denníka Gazeta Wyborcza.

3. tohtoročné číslo časopisu Plus 7 dní prinieslo rozhovor s „polskou legendou" Adamom Michnikom, klasikom poľskej politickej žurnalistiky, Určite veľká časť verejnosti s povedomím občianskej angažovanosti hľadá správnu odpoveď na témy, diskutované s p. Michnikom v spomenutom článku a je mu vďačná za inšpirujúce odpovede múdreho človeka s názormi hodnými skutočného Európana - kresťana.

Sú to najmä tieto nasledovné tri témy:

 

Minulosť, spravodlivosť a odpúšťanie

Otázky:
Premiérka Iveta Radičová nedávno vyhlásila, že naša spoločnosť trpí, pretože sme sa stále nevyrovnali s komunistickou minulosťou. Súhlasíte?
A z čisto idealistického hľadiska by bolo žiaduce, aby predstavitelia týchto režimov boli vo väzení?
Nemusíme budovať nebo na zemi, ale môžeme sa snažiť, aby naša spoločnosť bola čo najlepšia. V rámci tejto snahy je žiaduce, aby sme potrestali predstaviteľov tých režimov?
Takže politici o tom nemajú ani rozprávať a podnecovať ten proces?
Ako je možné, že človek, ktorý strávil v komunistických celách toľko rokov ako vy, necíti voči svojim väzniteľom žiadnu nenávisť?
Takže svojich väzniteľov chápete a necítite voči nim nič negatívne? Prečo?

... Zásadne odmietam, aby sa politici zaoberali tým, ako naložíme s minulosťou. To je úloha nezávislých súdov, pričom potrestať môžeme len toho, kto spáchal nejaký zločin. Súhlasím s pani premiérkou, že spoločnosť trpí, keď sa nevyrovná s bývalými zločinmi. Vidíme to na príklade Španielska. Ale ak sa tejto úlohy zhostia politici, následky môžu byť ešte horšie. Treba sa mať na pozore, ak politici hovoria o spravodlivosti, pretože ide buď o pomstu, alebo o snahu získať moc....
... Ten, kto chce budovať ideálnu spoločnosť, väčšinou prinesie na svet peklo a koncentráky. Nemôžeme stvoriť nebo na zemi, pretože nie sme anjeli....
...Pozrite, ak sú to zločinci, nech sú potrestaní. A je úplne jedno, či ide o komunistu, alebo antikomunistu. Ale opakujem, proces odsúdenia týchto ľudí musia mať v rukách nezávislé súdy a nie ja, vy alebo pani premiérka....
...Keď sa politici začnú zaoberať minulosťou a trestnou zodpovednosťou zločincov, nemá to už nič spoločné so spravodlivosťou. Len čo politika vstúpi do súdnej siene, druhými dverami z nej odíde spravodlivosť....
... Pretože na schopnosti odpustiť je založená európska civilizácia. V tom spočíva rozdiel medzi ľuďmi a zvieratami. A napokon, odpúšťanie je aj podstatou kresťanstva. Treba rozlišovať medzi hriechom a hriešnikom....
... Keď som sedel vo väzení, povedal som si dve veci - že sa nikdy nezapíšem do žiadneho zväzu bývalých disidentov a že sa nepomstím....


Voľby netreba podceňovať, ale ani preceňovať.

Otázka: Viete, čo sa hovorí - keby voľby mohli niečo zmeniť, už by ich dávno zrušili...

S tým nesúhlasím. Ak by voľby nemali silu nič zmeniť, Slovensko by ešte stále malo na čele Mečiara a nebolo by v Európskej únii. Isteže, voľby nikdy nevynesú k moci stranu, ktorá zaručí všetkým ľuďom nekonečné šťastie a dokáže zlikvidovať všetkých zloduchov v spoločnosti. Ale určite môžete zmeniť vládnucu garnitúru a tým aj ďalší osud krajiny.

Otázka: Na Slovensku budú v marci predčasné voľby, kde sa očakáva rekordne nízka účasť, pretože ľudia sú rozčarovaní z politikov a majú pocit, že sú aj tak všetci rovnakí. Nevidia alternatívu.

Pozrite sa na Maďarsko, v akej je situácii. Posledné voľby vyniesli k moci Orbána a krajina je hore nohami. Aj tak to môže dopadnúť. Voľby netreba podceňovať, ale ani preceňovať. Neprinesú vám šťastie - to vám dá iba láska, ale môžu vás zbaviť veľkej miery nešťastia. Môžu vám dať alebo vziať šancu slobodne dýchať a to nie je málo.


My Európania

Adam Michnik je považovaný za euro-optimistu - teda verí, že práve cesta európskej integrácie je účinným nástrojom k riešeniu problémov a dosiahnutiu cieľov v podobe mieru, stability a prosperity.


Otázka: Vždy ste sa prezentovali ako euronadšenec. Udržiavate si tento postoj aj v dnešných ťažkých časoch?

Kríza vo mne vyvoláva obavy a núti ma viac premýšľať o veciach, ale nevidím pre náš kontinent lepšie riešenie ako európsku integráciu. Isteže, je nevyhnutné robiť potrebné reformy, ale Európska únia stále zostáva najlepším projektom, aký vznikol za posledných päťsto rokov. Nemôžeme sa vrátiť do usporiadania z devätnásteho a zo začiatku dvadsiateho storočia, keď o všetkom rozhodovali tri mocnosti. História nás učí, že v takej politickej realite nie je priestor pre malé krajiny ....
...Poľský minister zahraničných vecí Sikorski nedávno v Berlíne vyhlásil, že buď posilníme mieru európskej integrácie, alebo sa projekt EÚ rozpadne. Ja s ním súhlasím.

Otázka: Ľudia nevnímajú Európu ako Slovensko. Majú pocit, že dianie niekde v Grécku alebo Taliansku sa ich netýka.

To je veľmi provinčný postoj, ktorý je nebezpečný. V Európe neprežijeme, ak si nebudeme pomáhať. My Poliaci to vieme najlepšie. Pamätáme si z histórie, čo sa s nami dialo, keď sme nemali silných spojencov. A v posledných rokoch sme z EÚ dostali obrovskú finančnú pomoc cez eurofondy, čo nám umožnilo výrazný pokrok. Rovnako to je aj na Slovensku, ak sa nemýlim...

Otázka: Ale eurofondy asi nie sú to najcennejšie, čo nám EÚ dáva.

Určite nie. Ja vnímam európsky projekt predovšetkým ako garanta demokratických hodnôt, čo musia oceňovať najmä naše krajiny so skúsenosťou z totalitárnych režimov. EÚ vytvára silnú hrádzu takýmto nebezpečným tendenciám, ktoré sa ešte aj teraz občas objavujú.

Mohlo by sa tu doplniť:
Dnes sa to už zdá ako sci-fi, že už v dvoch svetových vojnách 20. storočia (posledný raz ešte len pred 67 rokmi) sa Európania v počte miliónov ľudí navzájom vyvražďovali (a neviní Američania v týchto dvoch vojnách hromadne zomierali kvôli hlúposti Európanov). Teraz, v rámci EÚ sa nedá zopakovať odtrhnutie Sudet od ČR alebo južnej časti od Slovenska ale ani beztrestná diskriminácia či dokonca genocída nejakého etnika.


Vo svojej knihe esejí Plávať proti prúdu ponúka Adam Michnik osobne zaujatý prehľad názorov na udalosti i osobnosti, aké poznamenali uplynulé desaťročie - už aj si ju objednávam.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?