Big Band z Mníchova

Autor: Miroslav Nesrsta | 21.8.2011 o 7:50 | (upravené 2.3.2012 o 19:56) Karma článku: 5,10 | Prečítané:  1640x

Münich Swing Orchestra hrá hudbu Glenna Millera a jeho súčasníkov v 40. rokoch, v klasickej konfigurácii typu "big band" - päť saxofónov, štyri trubky, štyri trombóny, klavír, gitara, basa a bicie nástroje. Tento orchester prezentuje hudbu v retro swing štýle v snahe nadväzovať na veľkú tradíciu americej swingovej éry.

S evergreenmi 40. rokov, tento orchester oživuje nezničiteľný zvuk veľkých swingových kapiel a tým aj legendy ako Glenn Miller, Count Basie, Duke Ellington, Benny Goodman a ich súčasníkov. Temperamentný repertoár s legendárnymi úspešnými titulmi ako "In The Mood", "One O'clock Jump", "Sweet Georgia Brown", "Stardust", "Autumn Leaves", "Moonlight Serenade" a veľa ďalších swingových lahôdok, kúzli príjemný úsmev na perách poslucháčov a privádza nohy do mimovoľných swingových pohybov.

S melódiami, ktoré po takmer 80 rokoch nestratili nič zo svojho nádherného šarmu, prezentuje sa Münich Swing Orchestra na rôznych podujatiach (plesy, výročia, prezentácie a veľa ďalších udalostí) a to svedčí o vysokom výkonnostnom potenciáli orchestra. Zápalisté trúbkové sóla, rytmická skupina v neustálom postupe vpred a plynulom sóle swingu, to všetko v kompaktnom zvuku výborne zohratého Big Bandu. Pritom môže "Apple Honey", jednoducho dobre chutiť, evokované sú spomienky na "Harlem Nocturne" a pozvanie do vysnívanej krajiny „Over the Rainbow ".

Orchester vystupuje tiež so speváčkou Edith Prock a vokálnym kvartetom The Funny Valentines. S originálnym aranžmá s charakteristickým zvukom, koncert Münich Swing Orchestra poskytuje dokonalý hudobný zážitok, ktorý pripomína zlaté časy rozkvetu swingu a je tu v hlavnom repertoári  orientácia na legendárne vzory hlavného prúdu swingu.

S podporou orchestra sa konajú umelecké inštrumentálne improvizácie profesionálnych hudobníkov zo známych kapiel, ako sú Max Greger, Hugo Strasser a James Last. V koprodukcii s "Audi AG", "Bayerischer Rundfunk" a "Birdland Jazz Club Neuburg", orchester mal už 500 vysielaní kultovej série rádia Bayerischen Rundfunks "Jazz na cestách". Významnými akciami v histórii skupiny sú, okrem koncertov a gala predstavení, podujatia so špeciálnymi hosťami ako je Hugo Strasser, Bibi Johns, Edith Pročko, Bruno de Philippi, kanadská speváčka Nina Michelle a Paul Tanner (člen kapely z pôvodného Glenn Miller bandu).
Pomocou špeciálneho programu pre podujatia s tancom, skupina zaznamenala taktiež veľké úspechy na akciách v "Deutsches Theater" alebo "Paulaner som Nockherberg". Po výročných vystúpeniach v "Museum Mobile", je tento big band čosi ako domáci orchester pre "Audi Forum Ingolstadt ", a známy ako "cnostní a očarujúci páni v bielych večerných sakách (dinner-jackets)".

Zdroj: prezentácia orchestra z jeho domovského webu http://www.munich-swing-orchestra.de/

Tu sú vybraté top hity v podaní tohto orchestra, v pravom stĺpci sú na porovnanie tie isté hity v podaní originálneho GlennMiller Bandu a iných (Tommy Dorsey) z období do r. 1942 a tak je možné posúdiť, ako sa nemeckému orchestru podarila snaha o dokonalosť a temperament prevedenia podľa amerického vzoru.

Munich Swing Orchestra Glen Miller Band a iní
Text      
Sunny Side Of The Street Sunny Side Of The Street
Shoo Shoo Baby Shoo Shoo Baby TU
Hold Tight Hold Tight TU
Boogie Woogie Bugle Boy Boogie Woogie Bugle Boy TU
Jukebox Saturday Night
Jukebox Saturday Night
Route 66 - - - TU
Let´s Dance - - -
Pensylvania 6-5000 Pensylvania 6-5000
You Made Me Love You You Made Me Love You
Don´t Be That Way Don´t Be That Way
Cow Cow Boogie - - -

 

Ďalšie nahrávky prezentuje orchester na svojom webe http://www.munich-swing-orchestra.de/ v sekcii video.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?