Orchester Glenna Millera II - interpreti

Autor: Miroslav Nesrsta | 8.3.2011 o 13:47 | (upravené 29.11.2012 o 19:18) Karma článku: 5,32 | Prečítané:  1937x

Na tomto mieste je zámerom predstaviť najvýznamnejších a najvýraznejších spolupracovníkov Glenna Millera - spevákov,instrumentalistov a vokálnu skupinu The Modernaires. Pre počúvanie nahrávok sú žiadúce kvalitné stereoslúchadlá.

Vyznanie obdivu k dielu Glenna Millera je obsahom článku "Hitparáda swingu - Glenn Miller", na tomto blogu.

 

Tex Beneke

Pôvodným mernom Gordon Lee Beneke (1914 - 2000), Tex Beneke bol americký saxofonista, spevák a vedúci orchestra. Jeho kariéra je históriou spoločenstva s Glennom Millerom (GM) a bývalými hudobníkmi a spevákmi, ktorí pracovali s GM. Tex bol GM obľúbencom a často sa medituje, či to bola Texova smelosť, ktorú mal GM rád, pretože keď ho GM prvýkrát kontaktoval cez telefón aby mu ponúkol prácu a povedal mu, že by to bolo 50 dolárov za týždeň, Tex odpovedal, "nech je to 52,50 dolárov ". Nastalo dlhé ticho, (pravdepodobne preto, že sa GM predtým ešte nestretol so situáciou, ako bola táto; zvyčajne urobil ponuku s postojom "ber, alebo nechaj tak"; potom GM povedal: "OK, 52,50 dolárov." To bolo o 2,50 dolárov viac, než dostávali ostatní hráči, a tak Tex mal dobrý začiatok.
Tex sa v kapele účastnil na veľa vokáloch a bol obľúbený pre jeho náhodný rozhovor s GM alebo Marion Hutton pri niekoľkých vstúpeniach, zvyčajne začínajúci "Ahoj Tex, čo povieš". Sóla s tenor saxofónom boli obdivuhodným prejavom jeho štýlu. Zdalo sa, že GM mal v kapele svojich obľúbencov. Sólo bolo väčšinou predvádzané vedúcim sekcie nástrojov a zriedka bolo ponúknuté aj iným, hoci aj boli rovnako zruční.

V období po r. 1946 povolila GM pozostalosť zriadenie oficiálneho „bandu duchov" Glenn Millera. Tento band viedol Tex Beneke, predtým hlavný saxofonista a spevák orchestra. Beneke sa snažil o to, aby rozšíril typický Millerov zvuk, no tiež aby dosiahol úspech pod vlastným menom. To, čo začalo ako „GM Orchestra pod vedením Texa Benekeho", sa nakoniec stalo „Orchestrom Texa Benekeho". Do roku 1950 sa cesty Benekeho a GM pozostalosti rozišli. Rozchod bol konfliktný a Beneke v súčasnej dobe nie je GM pozostalosťou uvedený ako bývalý vedúci Orchestra GM.

Vybraté prezentácie:
Chattanooga Choo Choo
Kalamazoo
A Gal In Calico
Give Me Five Minutes More

 

Ray Eberle

Pozornosť GM upútal jednej noci, vyzeral takmer rovnako ako jeho brat Bob Eberle ktorý bol potom spevákom v orchestri Jimmy Dorseyho. GM ustanovil Ray Eberleho (RE) na miesto prvého mužského speváka orchestra. Tento stav bol občas problémom, keďže GM nastavil RE tóninu tak vysoko, že jeho hlas znel niekedy trocha napäto a tenko. GM raz povedal, že "jeho hlas by znel bohatšie a menej napäto, kedy som ho nechal relaxovať v polohe nižšieho hlasového registra. Ale vtedajšie časy boli príliš nezvyčajné. Preto som málokedy pochválil niektoré z jeho vystúpení a on samozrejme neznášal moju stálu kritiku. Nakoniec sa medzi nami vyvinulo napätie, a tak som sa s ním nikdy nezblížil podobne, ako s ostatnými v orchestri".
Avšak orchester GM bol s hlasom RE bohatší, jeho hlasový talent sa zdal krásne splývajúci s hudbou. V rokoch 1939 až 1942 sa realizovalo okolo 115 nahrávok orchestra so spevom Ray Eberleho.
Ray sa raz v r. 1942 oneskoril s nástupom do práce a keď vchádzal do dverí povedal GM bez vysvetlenia a ďalšej konverzácie "si prepustený". Aj taký tvrdý a prísny dokázal niekedy GM byť. Ray tam stál s otvorenými ústami, bezpochyby užasnutý z toho čo ho postihlo.
Ray vždy tvrdil, že sám odstúpil z GM kapely. GM vysvetlením bolo, že dôvodom prepustenia RE bolo jeho trvalé pitie a neskoré príchody. O niekoľko rokov neskôr sa zdalo že Ray sa už naďalej nehnevá a hovoril by o svojej dobe s kapelou ako o veľmi šťastných časoch. RE asi nebol v svojom srdci až tak rozhorčený na Glenna Millera, pretože jeho spev bol tak veľmi súčasťou fenomenálneho orchestra GM.

Ray Eberle na webe.

Vybraté prezentácie:
People Like You and Me
Serenade In Blue
In the Nearness of You
Moonlight Serenade
Moonlight Cocktail
On A Little Street In Singapore
Indian Summer
Elmer´s Tune
Fools Rush In
Cinderella
Sweet Eloise
Imagination
Everything I Love
You Stepped Out Of a Dream
Blue Champagne
Along The Santa Fe Trail
Devil May Care

 

Pat Friday

Rodená Helen Patricia Freiday.
Je to meno ktoré poznajú všetci oddaní fandovia GM.
Je to dáma ktorej spievajúci hlas bol spájaný s hudbou GM od začiatku 40-tych rokov. Jej hlas je na možno najlepších nahrávkach ktoré boli kedy s GM orchestrom urobené. Boli to nahrávky, ktoré vychádzali zo štúdia 20th Century Fox.
Pat Friday je spievajúcim hlasom herečky Lynn Barri ktorá vystupovala v obidvoch filmoch Glenn Millera: Sun Valley Serenade and Orchestra Wives.

Vybraté prezentácie
I Know Why
At Last

 

Marion Hutton

Spolu s vokálnou skupinou Modernaires a orchestrom Glenna Millera účinkovala v r. 1942 vo filme "Orchestra Wives". S orchestrom spievala od r. 1939 až do doby nástupu GM do armády v r. 1942. Najznámejšie skladby, s ktorými je identifikovaná, sú uvedené nižšie.
Pri nástupe do orchestra mala len 17 rokov a preto problémy s vystupovaním v nočných kluboch. Manželia Millerovci si ju vzali pod patronát a starali sa o ňu takmer ako jej rodičia. Podpísali doklady, v ktorých oficiálne vyhlásili, že sú jej pestúni, aby vystupovali ako garde v nočných kluboch, čo dovoľovalo prístup Marion na tieto miesta.

Vybraté prezentácie:
Kalamazoo
People Like You and Me
Don't Sit Under the Apple Tree
Happy in Love
Bluebirds In The Moonlight

 

The Modernaires

Vokálna skupina Modernaires oslavuje viac ako 70 rokov v show biznise. Začínali ako trio Buffalo, New York v roku 1935. Hal Dickinson, Chuck Goldstein a Bill Conway sa stali kvartetom, keď sa k skupine pripojil Ralph Brewster. Spievali s kapelami Ozzie Nelson, Fred Waring, Paul Whiteman a ich veľký zlom prišiel, keď ich legendárny Glenn Miller popýtal pripojiť sa k jeho orchestru v roku 1939.
V roku 1941 sa pripojila Paula Kelly a skupina potom nahrala niektoré z ich najpamätnejších piesní - "Juke Box Saturday Night", "Chattanooga Choo Choo", "Serenade in Blue", . "Kalamazoo" a bezpočet ďalších.

Zaujímavá prezentácia skupiny je aj na webe The Modernaires

Vybraté prezentácie:
Chattanooga Choo Choo
Jukebox Saturday Night
Moonlight Cocktail

 

A tu sa prezentujú spoločne: The Modernaires, Marion Hutton, Ray Eberle, Tex Beneke:

Merry Maid of Song

 

Zdroje:

Wikipedia
www.glennmillertrust.co.uk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Tímová práca ako z učebnice. Bol to výborný deň, tešil sa Sagan

Víťazstvo bola tímová práca, povedal Sagan.

Stĺpček Petra Schutza

Účelovosť snaženia Kollára aj opozície pri kolúznej väzbe vyráža dych

Príbeh Pčolinského je absurdný.


Už ste čítali?