reklama

Ideály revolúcií a vytriezvenie

V histórii sa už viackrát opakovalo obdobie vytriezvenia z ideálov lepšej spoločnosti, ktoré sa mali naplniť cestou revolúcie. Prvá (veľká francúzska) a druhá (ruská októbrová) sa realizovali metódou "sociálneho inžinierstva" t.j. konverziou určitých sociálnych skupín s využitím tzv. revolučného násilia. Posledná tu spomínaná (československá "nežná") násilie nepotrebovala.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

V tomto historickom období sa garant doterajšieho usporiadania, centrálna mocnosť najväčšieho slovanského impéria v dejinách - ZSSR vedená Rusmi - rozpadla samovoľne a tak rýchlo, že to prekvapilo a zaskočilo i vtedajších vládcov USA a Veľkej Británie, ktorí snáď dokonca mali obavy z destabilizácie globálnych pomerov v dôsledku náhleho kolapsu ZSSR.

S ideálmi lepšej spoločnosti započali svoju Veľkú francúzsku revolúciu s úžasným elánom Francúzi v r. 1789 - obdobie 1789 až 1799 až do uchopenia moci Napoleónom. Bez riadnych súdov bolo popravených veľa príslušníkov šľachty s konfiškáciou ich majetku, kráľ Ľudovít XVI. prišiel o hlavu aj vinou svojej rozhadzovačnej manželky "madame deficit", habsburskej princeznej Márie Antonietty, ktorá sa kráľovi miešala do jeho vládnutia. Táto revolúcia je považovaná kľúčový bod európskych kontinentálnych dejín, znamenala prechod od absolutizmu k občianstvu, aj keď neskoršie došlo k reštaurácii vlády královského rodu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ruská októbrová revolúcia priniesla v našich podmienkach po 2. svetovej vojne nastolenie spoločenského poriadku, o ktorom predtým snívali generácie chudobných. Ideály dodalo novodobé náboženstvo sociálne solidárnej spoločnosti vytvorené ruským boľševikmi, ktorí viedli medzinárodné spoločenstvo komunistických strán "kominternu". Nezaujaté hodnotenie by malo pripustiť, že niektoré komunistické a kresťanské ideály si boli blízke, vzájomne si konkurovali a aj to asi viedlo k nepriateľstvu s cirkvou. K poznaniu, že komunistická ideológia je veľmi blízka náboženskému fanatizmu dospeli aj niektorí západoeurópski ľavicoví intelektuáli, ktorí neskoršie preto od nej odišli. Analógií s náboženstvom bolo dosť: veriť a nepochybovať, božie prikázania - morálny profil komunistu, pánboh - Lenin, raj - komunizmus... .

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vrcholom ruského fanatizmu, okrem ochoty umierať pre šírenie ich ideológie v svetovom meradle bolo, že imperiálne centrum bolo ochotné zásobovať svoje "kolónie" energiou a surovinami za ceny podstatne nižšie ako svetové a drancovať si aj preto svoje prírodné zdroje (keď už to Rusi ďalej nechcú alebo nevládzu robiť, pohádajú sa dokonca aj so svojimi pokrvnými bratmi na Ukrajine a v Bielorusku). Naopak, impérium bolo ochotné nakupovať na vyspelých trhoch často nepredajné výrobky spotrebného priemyslu z "bratských krajín". V ČR sa rado zabúda, že etnicky homogénna Česká republika v hraniciach stredovekého českého kráľovstva vznikla až po odsune nemeckej menšiny po druhej svetovej vojne, ktorý sa realizoval v unikátnych historických podmienkach pod hlavným patronátom máťušky Rusi, vtedy komunistickej. S tým o to viac kontrastuje súčasný zaťatý antikomunizmus a prejavy nesympatií voči Rusku v ČR. Že vďačnosť funguje vždy predovšetkým ako očakávanie budúcich výhod chápu dnes aj Nemci a Francúzi, keď pozerajú na Rusko a budujú s ním vzťahy pod prizmou jeho potenciálu dodávateľa energie a surovín (EÚ je dnes z hľadiska vlastných zdrojov energie spomedzi globálnych mocností na tom najhoršie).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V našich podmienkach žili pred r. 1918 Česi a Slováci pod nemeckými a maďarskými pánmi v pozícií tých chudobných, aj preto tu komunistická ideológia našla pozitívne odozvy, určite nebola len nasilu importovaná zo ZSSR. Táto pozitívna odozva bola vyššia v prevážne ateistickej českej časti ČSR, čo ukázali výsledky prvých volieb po 2. svetovej vojne. V ďalšom vývoji ukázala ČSR velikú nadprácu i nad rozsah požiadaviek, prichádzajúcich z centra v ZSSR. Okolité krajiny preukázali v tomto smere neporovnateľne vyšší stupeň realizácie vlastných predstáv. Bezprostredne po skončení vojny vykázala Titova Jugoslávia vplyv ZSSR v svojej krajine do patričných medzí a tento postoj si dokázala obhájiť i napriek vyhrážkam. V celom období socializmu existovalo v Poľsku a Maďarsku nespočetné množstvo malých súkromných živností a obchodov, v Poľsku súkromných farmárov. Tieto súkromné živnosti existovali v určitom malom rozsahu v NDR a dokonca i v ZSSR. Len v ČSR dosiahlo zoštátnenie i tých najmenších živností úplnej dokonalosti - takmer 100%.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Českým vynálezom je "komunistická hymna" ktorú prezentuje geniálny komik - filozof Jan Werich vo filme "Císařův pekař, Pekařův císař":

"Ten umí to a ta zas tohle a všichni dohromady uděláme moc.
My všichni budem na tom lépe, když dáte rady nám a my vám dáme své rady,
když všichni všechno všechněm dáme, tak budou všichni lidi všechno mít dohromady.
I širší ulice a tvrdší podkovy, kuřata, slepice, pečivo, cukroví.
Když ten dá to a ta zas tohle, tak všichni dohromady budeme mít dost.
Továrny na kůže, peníze na boty a do vlasů růže a nový kalhoty
a olej na stroje a stroje na práci a práci bez boje, po práci legraci
a slunce dost a dost pro staré, pro děti a děti pro radost a radost pro děti."

Vraj nejaký klasik (asi Lenin) povedal, že nový lepší spoločenský poriadok nemá nárok na existenciu, ak nebude produktívnejší, ako ten predchádzajúci. V súťaži s vyspelým svetom (vtedy najmä kapitalistickým) si "východný blok" viedol relatívne dobre v období "sna marketingového manažéra" s prevahou dopytu nad ponukou, po skončení 2. svetovej vojny. Keď ZSSR prvý vypustil družicu zeme, sebavedomie bolo na vrchole.

Neskoršie, s nástupom tzv. post-industriálnej spoločnosti a priemyslu informačných technológií (najmä po r. 1980) bolo čoraz viac zrejmé, že konkurencieschopnosť priemyslu východného bloku sa vyčerpáva. Vytriezvenie prišlo s poznaním, že "všechno všechněm dávat" vyžaduje nemať limity zdrojov a tieto sa s úpadkom konkurencieschopnosti na svetových trhoch začali naplno prejavovať. Toho si však bola veľmi dobre vedomá aj komunistická stranícka vrchnosť až tak, že odovzdanie moci v ČSFR r. 1989 možno aj cieľavedome pripravovala. Vzdanie sa ambícií na naplnenie ideálov sociálne solidárnej spoločnosti však znamenalo, že aj pozitíva, ktoré táto spoločnosť v tomto smere dosiahla, budú postupne strácané.

Ku konci obdobia pre r. 1989 sa už ukazovali prejavy globálnych problémov, ktoré budú jednou z hlavných príčin vytriezvenia z ideálov a predstáv v období súčasnosti.

Československá "Nežná" revolúcia prišla s ideálmi reštaurácie demokracie západoeurópskeho typu. V tom období nebolo priechodné otvorene priznať, že sociálna solidarita bude postupne, ale isto degradovať, v popredí boli idey nápravy neprávostí predchádzajúceho režimu. Dokazuje sa to najmä citátom častí prejavu Václava Havla z toho obdobia. Pred zvolením za prezidenta - televízny prejav, 16. december 1989: "Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, ze jsem nepřítelem socialismu, že chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků... Byly to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte, protože tu brzy začnou vycházet knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím".
Promyšlený koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální otřesy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se možná někteří z vás obávají, připravovaly desítky dobrých lidí, mezi nimiž bylo mnoho komunistů, mnoho bývalých komunistů i nestraníků."

Napriek všetkým prechmatom divokej privatizácie, strate tradičných trhov a výpredaju kľúčových častí národného hospodárstva zahraničným majiteľom, nový režim vnímala pozitívne, okrem novodobých zbohatlíkov a úspešných reštituentov majetku zabaveného ich rodinám v období znárodňovania, aj väčšina bežných ľudí s prijateľnou úrovňou príjmov. Dostupnosť tovarov a možnosti voľne cestovať po svete sa veľmi rýchlo dostala na úroveň najvyspelejších krajín. Hodnotné nemovitosti v centrách miest dostali nazad svojho vlastníka a veľmi rýchlo sa domy a budovy po celej krajine zveľadili, viac sa začali presadzovať ekologické princípy a celkový vzhľad krajiny sa zmenil k lepšiemu.

Pochybnosti o správnom smerovaní doterajšieho vývoja v širšom rozsahu započali s príchodom celosvetovej krízy v r. 2008, 2009. Ľuďom sa opäť názorne demonštrovalo, že v systéme voľnej súťaže musí prv či neskôr prísť kríza z nadvýroby. Na rozdiel od krízy z r. 1929 sa však pridali nové zdroje deštrukcie ekonomiky, okrem hypotekárnej aj finančná kríza s "toxickými" finančnými produktmi nedostatočne riadenej činnosti bankového sektoru. K ekonomickej a bankovej kríze sa pridal obrovský stupeň zadĺženosti celých štátov.

S krízou prišlo poznanie, že doterajší najmä v EÚ veľký rozsah sociálnej solidarity nebude perspektívne udržateľný. Postupná degradácia sociálnej solidarity prebieha vo fázach. Po krachu komunistického bloku štátov zanikol pre ostatných podstatný stimul udržiavania veľmi vysokej úrovne tejto solidarity. Vedúcou silou pri obhajobe existujúceho rozsahu sociálnej solidarity zostali potom sociálne demokratické ľavicové strany a tu nastala v posledných rokoch ďalšia fáza, kedy v EÚ tieto strany takmer súčasne stratili svoje vedúce postavenie. Asi hlavnou príčinou ich neúspechu je neschopnosť účinne osloviť mladú generáciu, veľkú časť ich voličstva tvoria dôchodcovia. Výstižne sú pomery v tom to smere opísané v článkoch Hedges: Epitaf ľavici (pomery v USA) a Rázl: Cesta k renezancii sociálnej demokracie (pomery v ČR: kto sú voliči SocDem?, kde sú príťažlivé idey hlásané SocDem?)

Pred ľudstvom vyvstali nové globálne problémy: limity zdrojov našej planéty s premnoženým ľudstvom determinujúce limity rastu svetovej ekonomiky, ropný zlom, globálne otepľovanie, stret civilizácií (najmä kresťanskej s moslimskou). Ukazuje sa, že nezamestnanosť 15 - 20% bude pri súčasnom stave technologického pokroku trvalým javom. Je známe, aké vysoké náklady sú potrebné pre vytvorenie jedného pracovného miesta a tieto peniaze nie sú k dispozícii. Teda, prv či neskôr bude musieť byť nájdené riešenie, ako s týmto stavom žiť a umožniť postihnutým ľuďom, ktorí chcú ale nemôžu pracovať, podmienky pre dôstojný život. Osudy nezamestnaných sú často súhrnom individuálnych ľudských tragédií. So súčasnou úrovňou sociálnych dávok určite nie je možné pokryť náklady na bývanie a základné životné potreby na úrovni 21. storočia. Ku tomu sa ešte pridáva poznanie, že dôchodkové zabezpečenie súčasnej generácie priemerne zarábajúcich bude nepomerne horšie, ako súčasných dôchodcov.

Naviac sa pre našu "euro-atlantickú" pospolitosť pridal predtým neznámy fenomén degradácie jej postavenia a moci súvisiaci s nepriaznivým demografickým vývojom. Píše sa o tom napríklad v článku Príbeh dvoch ... ekonomických svetov. Alarmujúcou je skutočnosť, že naša "euroatlantická" pospolitosť postráda čo i len strategické vízie, ako tieto zásadné problémy riešiť. Tu by sa mohol otvoriť priestor pre opätovný vzostup imidžu ľavice ak sa táto dokáže odpútať od starých prekonaných prístupov, pochopiť aký bude budúci vývoj a navrhnúť riešenia i s výhľadom v dlhodobejšej perspektíve.

A tak v rámci vytriezvenia z optimistických predstáv o charaktere súčasného obdobia, vyjadrených tak presvedčivo v knihe "Koniec dejín a posledný človek" filozofa Fukuyamu už zasa málokto berie tieto predstavy vážne a perspektívy ďalšieho vývoja i v oblasti lepšieho spoločenského systému v ktorom bude obsiahnutá reálna ľudská solidarita, sú opäť otvorené. Seriózne zohľadnenie limitov zdrojov planéty by vyžadovalo odriekanie a uskromnenie sa. Je možné očakávať, že pre ochotu k týmto bolestným zmenám bude obyvateľstvo požadovať vyriešenie súčasných priepastných kontrastov v rozdelení bohatstva, ako sa to v súčasnosti už deje vo Francúzsku, Veľkej Británi a Grécku.

Miroslav Nesrsta

Miroslav Nesrsta

Bloger 
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  33x

Pôvodom z Brna na Morave; dôchodca, žijem na Liptove od r. 1965. V aktívnom veku konštruktér v odbore IT.Blogovanie robím v rámci intelektuálnej aktivity 3. veku so záujmom porozprávať sa o témach spoločného záujmu. Zoznam autorových rubrík:  filozofia, politika, ekonomikavzdelávaniekultúraautoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu