reklama

Linux na osobnom počítači, negatíva

Argumenty v neprospech Linuxu uvádza J. Morris v článku „11 Reasons Linux Sucks“, na webe Down To Earth Linux.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

Píše: v predchádzajúcom článku som rozprával, prečo by ste mali Linux vyskúšať. V tomto článku, pre fanúškov Linuxu kdekoľvek, preskúmam druhú stránku veci s 11 dôvodmi, prečo priemerný používateľ by sa chcel Linuxu vyhnúť.

Tu je 11 dôvodov v neprospech Linuxu.


1: Je komplikovaný
Linux je zložitejší ako Windows alebo OS X. Zaiste, akonáhle poznáte Linux a jeho charakteristické správanie sa, nie je ho ťažké používať. Ale počiatočná krivka učenia je strmá.
Tento problém nie je tak krutý ako bol pred niekoľkými rokmi. Teraz je tu skupina distribúcií, ktoré fungujú priamo po vybratí z balíčka a ich nastavenie je len trocha ťažšie než u modernej kópie Windows.
Ale dokonca aj s týmito zlepšeniami, noví používatelia musia, prinajmenšom, skúmať všetky dostupné distribúcie, aby našli tú najľahšiu, naučiť sa ako si stiahnuť ten správny inštalačný obraz / image, naučiť sa napáliť tento image na disk alebo vytvoriť bootovateľný USB kľúč, dostať sa do inštalačnej časti, a porozumieť, čo každá výzva / prompt požaduje.
To pre mnohých nie je bezvýznamná prekážka. Dobrí používatelia Linuxu sú dobrí pretože experimentujú a hľadajú viac informácií. Ak nie ste schopný alebo sa vám nechce učiť a prepracovávať sa cez komplexnosť Linuxu, možno sa budete chcieť mu vyhnúť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2: Ste sám … takmer
Koľko existuje používateľov Linuxu? Je obtiažne to určiť presne,ale možno povedať, že ich nie je veľa. Je vašou zodpovednosťou vyriešiť problémy, s ktorými sa stretnete. Nemôžete navštíviť hocaký počítačový obchod so servisom s vašou Linux výbavou a dostať pomoc. Jedinú pomoc môžete dostať cez Linux fóra a príležitostne cez vynikajúce Linux blogy.
Nie každý má s tým problém. Opravil som si vlastné počítače a široko preferujem konverzáciu pomocou písaných emailov cez Internet, potom osobne cez telefón. Toto je môj prístup. Ale pre mnohých, toto je strašné a je to platnou príčinou pre vyhnutie sa Linuxu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3: Stále sa mení
Autor tuto vlastnosť demonštruje na distribúcii Ubuntu a výzore jeho desktop prostredia.
Od prvej distribúcie sa tieto veci veľmi menili. Každý update / novšia verzia obsahovala úpravy a zlepšenia.
Nie je to problém len pri Ubuntu, u iných distribúcií to ale môže byť priaznivejšie. Linuxová distribúcia často prináša radikálne zmeny, ktoré nenadväzujú na alebo menia veci,na ktoré ste boli zvyknutí. Je to lepšie ako pred niekoľkými rokmi, avšak stále ešte problém.

4: Zbytočná súťaž
Wayland or Mir? Gnome Shell, KDE, Cinnamon, Unity, XFCE, MATE, alebo LXDE? OpenOffice or LibreOffice? Banshee, Amarok, alebo Rythmbox?
Toto je jeden z možných vstupov na zozname, ktorý sa nezlepšuje, skôr zhoršuje. Pred časom tu boli dve hlavné desktop prostredia, Gnome a KDE. Každé z nich malo svoje silné a slabé stránky a boli navzájom odlišné. Teraz, Gnome Shell, KDE, Cinnamon, Unity, XFCE, MATE, a LXDE sú všetko hlavné desktop prostredia… a väčšina z nich, do pekla, zabezpečuje takmer tie isté veci.
Nemajte mi to za zlé, konkurencia je dobrá vec. Avšak len ak konkurent prinesie niečo nad úroveň ostatných. Všetky tieto bezvýznamné súťažiace produkty potom robia pre podporovateľov Linuxu obtiažnym robiť jasné doporučenia pre nováčikov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

5: Priemerný hadvér & Periférna podpora
Zatiaľ čo Linux môže bežať na širšej škále exotických systémov, než jeho konkurenti, často sa dusí na obyčajnom hardvéri. Nie je to chyba Linuxu. Veľa výrobcov hardvéru neposkytuje podporu pre Linux, a tak vývojári sú ponechaní na iný zdroj podpory.
Ale, toto tú nepríjemnosť nezmenšuje. Môžete prosto kúpiť akúkoľvek video kartu ktorá sa dá zasunúť do vášho počítača.. Tá karta pre wireless vo vašom laptope? Je tu dobrá šanca že vám prinesie nejaké trable. Kúpili ste digitálnu kameru? Dúfam že nebude vyžadovať žiadne špeciálne drajvre alebo softvér pre prevzatie obrázkov z nej.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

6: Je pomalý
Okej, nie je pomalý. Akurát nie je rýchly vždy. Je smutné, že naďalej nepozorujem rozdiel vo výkonnosti medzi najnovšou verziou Fedory a Windows.
Aby som vrátil pocit ľahkosti a pohotovosti nazad na môj počítač, potrebujem používať distribúciu stavanú na jednoduchosti a rýchlosti takú, ako je CrunchBang, alebo použiť jednoduchú distribúciu ako je Arch pridať si všetko sám.
Opäť, Linux nie je presne pomalý. Ale nie je viac dané, že bude po Windowse and OS X raketou ako tomu bývalo. Býval to pre Linux veľký predajný argument!
Linux je stále dosť rýchly, avšak na starom počítači bude s rýchlosťou zápasiť. Ak skutočne chcete rýchlosť, môžete skúsiť inú distribúciu, ktorá nie je tak náročná na zdroje, alebo upgradovať váš počítač.

7: Nie dosť dobré programy
Okej, nie sú až tak zlé, čiastočne pretože väčšina z nich je zadarmo. Ale v mnohých oblastiach je konkurencia oveľa lepšia.
Príklad. Som študent strojárenstva a absolútne potrebujem Windows. Linux programy pre Computer Aid Design CAD sú odpad v porovnaní s konkurenciu ako AutoCAD, SolidWorks a Catia. A nie je tu náznak, že by sa toto tak skoro zmenilo.
A nie len strojárenstvo. Čo tak editovanie videa? Nedá sa robiť seriózne, profesionálne editovanie videa na výbave Linuxu. Potrebujete Windows alebo OS X.
Kancelárska práca? Všetci hovoria ako je LibreOffice skvelá aplikácia, ale pre mnohé úlohy je použiteľný len Microsoft Office. Komplexné operácie v Exceli nejdú transferovať do LibreOffice Calc. Silno formátované Word dokumenty sa kompletne pokazia. A Evolution a Zimbra nie sú vhodnou náhradou za Microsoft Outlook dokonca ani v nastavení pre najmenšiu kanceláriu.
Linux pre mnohých nemôže nahradiť Windows alebo OS X, pretože tento softvér je natoľko nedostatočný. Akonáhle vystúpite z oblasti serverov, superpočítačov, alebo desktopov so striktne všeobecným web surfingom, možnosti voľby softvéru sú prinajlepšom biedne. .

8: Hry
V súčasnosti sa pomery značne zlepšili. Ubuntu, Steam a ďalšie tvrdo pracujú na tom aby sa hry na Linuxe dostali na patričnú úroveň. Naneštastie to bude trvať dlho, než sa dosiahne konkurencieschopnosti s Windows. Seriózny hráč nebude žiť na Linuxe.

9: Je zadarmo
Toto je jedna z najsilnejších stránok Linuxu a súčasne ... jeho najväčšia slabosť.
Nezaoberajme sa zatiaľ morálnym, etickým a filozofickým aspektom (dostanem sa ku tomu o chvíľu), a konajme striktne v realite.
Vývojári potrebujú peniaze na jedlo, a až na niekoľko povšimnutia hodných výnimok, Linux a Linuxový softvér toto neposkytujú. S jeho peniazmi a zámermi, Microsoft má okolo 1000 vysoko kvalifikovaných a skúsených vývojárov pracujúcich na plný úväzok na Windows. Títo vývojári pracovali ako súdržná, manažovaná jednotka kde všetci pracujú smerom ku rovnakému cieľu a vytvorili skvelý produkt v krátkom čase.
Na druhej strane Linux je mixáž kódu, niečo z toho 20 rokov starého, od miliónov vývojárov s rôznym talentom, pracujúcich na čomkoľvek čo cítia že sa im páči. A teraz, nechápte ma zle. Ten výkonný a fungujúci operačný systém ako výsledok tohto chaosu je fantastický a veľkolepý.
Ale, toto trocha naštve. Znamená to, že Linux je vždy na roztrasenom základe. Nikdy tu nie je dosť talentovaných vývojárov pracujúcich spoločne na operačnom systéme. A keď niečo dosiahne významný pokrok a hybnosť, často sa rozpadne na niekoľko projektov kde všetci robia to isté (viď dôvod č. 4) pretože tu nie je zjednocujúca vízia alebo manažment.
Pravdepodobne najviac profesionálna, dobre organizovaná a najlepšia časť Linuxu, jeho jadro, je silno podporovaná investíciami z podnikov, ako Red Hat, Intel a IBM. A následne, väčšina jadra je písaná vývojármi ktorí sú za to platení.

10: Filoziofia verzus prax
Teraz ku etickým, morálnym a filozofickým aspektom, ktoré som obišiel v bode 9. Veľká časť Linux komunity má rada Linux z filozofických dôvodov. Táto fundamentálne nesúhlasí so šéfom softvéru uzatvoreného a/alebo zameraného na profit.
A je tu rovnako veľká časť Linux komunity, ktorá sa o to nemá záujem vôbec. Má rada Linux pretože najlepšie funguje pre to, čo chce robiť. Nezáleží im na tom, ak používajú proprietárne drajvre od diabolských spoločností. Nevadí im, ak je softvér nie open source typu. Zaplatia za softvér ak je hoden zaplatenia. Linux použijú pretože sa im hodí pre ich aktuálne potreby.
Nech patríte to hociktorého z táborov, budete považovať druhú stranu za extrémne frustrujúcu. Ak ste praktický používateľ ako ja, je nepríjemné, že súbory MP3 nejdú prehrávať out-of-the-box v niektorej distribúcii kvôli nejakému filozofickému sporu o licenciu. Ak ste filozofický používateľ neznášate, že niektoré distribúcie zahadzujú vašu dôveru pod autobus v prospech úspory 2 minút času.
Táto schizma v komunite len posilňuje iné rozpory a rivality diskutované vyššie, frustruje začiatočníkov používajúcich operačný systém a poskytuje ešte iné dôvody pre vyhnutie sa Linuxu.

11: Komunita
Ak členovia komunity nie sú rozumní, zdvorilí a užitoční, sú to kompletne cvoci. Fóra sú plné neférovo bojujúcich, neužitočných odpovedí, a vyložených ošklivostí. Myslím, že príležitostne zakopnete o takéto príspevky.
Okej, dosť žartov. Áno, väčšina Linux komunity je užitočná a civilizovaná. Ale nie sú nezvyčajné miniatúrne vojny vznikajúce pre sprosté príčiny. Ak ste úprimný ohľadne nedostatkov a problémov s Linuxom, alebo open source produktov všeobecne, môžete očakávať verbálne útoky a možno aj oveľa horšie. Ak začnete prispievať na open source projekty, vaše príspevky budú pravdepodobne zosmiešnené v jednom bode alebo inom. Jeden z čelných osobností v komunite open source, tvorca samotného Linuxu, Linus Torvalds, je dobre známy hajzel, ktorý škodoradostne nadáva ľuďom pri normálnych príležitostiach.
Prečítajte si komentáre ku tomuto článku mňa osobne atakujúce. Môj súčasný favorit vyhlasuje, že ja “musím byť somárik, ktorý sa samoukája pri Bill Gatesovi”.

A nakoniec

Ako by som počul palce fanúšikov Linuxu ktoré búšia do klávesnice práve teraz. Počítajú s tým, že mi povedia o obskúrnom balíku softvéru o ktorom som sa nezmienil. Zamýšľajú ma zasypať všetkými tými nedostatkami Windowsu alebo OS X. Alebo sa stanú skutočne defenzívnymi ... takmer ako keby som prezentoval politiku alebo religiozitu.
A tak dovoľte mi povedať prv kým vaše palce vylietnu. ĽÚBIM LINUX! Nepokúšam sa vytvoriť nepreniknuteľný rad demonštrantov pre zadržanie ľudí, aby nepoužívali Linux. Ak chcete všetkých udržiavať vo vare a zmätených počúvaním ako je Linux skvelý, čítajte môj predchádzajúci článok. Windows a OS X majú spústu závad taktiež, ak by toto bola web stránka Windowsu alebo OS X, písal by som o tých.
Som si vedomý, že veľa z týchto “problémov” má pozitívne efekty, ktoré pomohli tvarovať Linux do úžasného stavu, v ktorom je dnes. Som si tiež vedomý, že Linux dosiahol v súčasnosti fenomenálny pokrok. Hardvérová podpora, použiteľnosť, kompatibilita a veľa ďalšieho, sú lepšie ako kedykoľvek predtým, a stávajú sa len ešte lepšími.
Zámerom tohto príspevku je, tak čestne a nezaujato ako som len schopný, poskytnúť konštruktívnu kritiku slabostiam Linuxu, informovať zvedavých a snáď, vyvolať inšpiráciu pre viac pozitívnych zmien.

K rozprávaniu J. Morrisa o 6 pozitívach (predchádzajúci článok) a 11 negatívach dodávam:
Viem doplniť pozitívum, pre ktoré ľúbim Linux - funguje bez antivir programu(!), ako aj viaceré ďalšie, najmä to, že pre nie profi používateľa sú niektoré freeware aplikácie výborné (Midori browser, GIMP photo editor, StarDict offline slovník ...).
O tom bude rozprávanie v niektorom budúcom článku na tomto blogu. 

Zdroj: je uvedený v texte článku, na webe je na adrese http://downtoearthlinux.com/posts/11-reasons-to-avoid-linux/ 

Miroslav Nesrsta

Miroslav Nesrsta

Bloger 
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  33x

Pôvodom z Brna na Morave; dôchodca, žijem na Liptove od r. 1965. V aktívnom veku konštruktér v odbore IT.Blogovanie robím v rámci intelektuálnej aktivity 3. veku so záujmom porozprávať sa o témach spoločného záujmu. Zoznam autorových rubrík:  filozofia, politika, ekonomikavzdelávaniekultúraautoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu