Lisabonská zmluva funguje ako "euroústava"

Autor: Miroslav Nesrsta | 17.7.2016 o 16:21 | Karma článku: 1,43 | Prečítané:  331x

V čase ratifikácie Lisabonskej zmluvy malo vraj 75% občanov ČR problém s pochopením toho, o čo sa vlastne jedná a vtedajší prezident Klaus bol vyzývaný ku spracovaniu "kuchárky".

Potom by  mohol dokumentu rozumieť aj človek nevybavený vzdelaním v oblasti práva. Dobrý  návod je obsahom článku od V. Klausa z r. 2008 "Lisabonská smlouva: manuál pro začátečníky" umiestneného na webe na adrese http://www.klaus.cz/clanky/583 .

Lisabonská zmluva bola podpísaná v decembri 2007 v Lisabone a vstúpila v platnosť až po prekonaní odporu ČR v roku 2009. Vznikla ako náhrada predchádzajúceho dokumentu Európskej ústavy, ktorý v referende odmietlo Nizozemsko a Francúzsko v roku 2005.
Podstatou Lisabonskej zmluvy je prenos kompetencií z národných štátov na Európsku úniu, ktorá sa má podľa vzoru USA premeniť na "Spojené štáty európske". Zmluva zavádza právomoci ako by išlo o štát federálneho typu. Zavádza kategóriu výlučných právomocí Únie, ktoré sú právomociam členských krajín nadradené. Je zavedená právna subjektivita EÚ, čo je veľmi blízké vzniku nového štátu. Ustanovil sa "europrezident" a "eurominister zahraničných vecí". Prezident EU nahradil funkciu predsedu EÚ, ktorý sa menil každého pol roka, podľa zmeny európskeho predsedníctva. 

Najväčšou zmenou, ktorú Lisabonská zmluva prináša, je spôsob hlasovania. Zatiaľ čo predtým bol ku schváleniu návrhu potrebný súhlas všetkých členov Ǔnie, po prijatí Lisabonskej zmluvy postačuje súhlas väčšiny. Platí to, čo si praje 55 percent štátov, a súčasne v nich dokopy musí žiť 65 percent obyvateľov EÚ. Zmluva vo viac ako 50 oblastiach zavádza toto väčšinové hlasovanie. Členské štáty tak strácajú podstatný atribút svojej zvrchovanosti. 

Lisabonská zmluva je krokom nazad k odmietnutej Európskej ústave. Je dokumentom, ktorý predstavuje výrazný posun od Európy štátov k Európe jednotného európskeho štátu. Znamená presun od dobrovolnej a stále znova dojednávanej a potvrdzovanej spolupráce európskych štátov v tisíckach konkrétnych záležitostí k raz navždy platnej dominancii orgánov a inštitúcií únijných nad orgánmi a inštitúciami jednotlivých členských štátov. 

Táto informácia je rozvedená v spomenutom článku V. Klausa ešte v nasledujúcich oblastiach 

1. Evropská únia EÚ (predtým Európske spoločenstvo ES, pôvodne Európske hospodárske spoločenstvo EHS) je definovaná  zmluvami uzatvorenými medzi členskými štátmi. Všetky zmluvy sú rozvíjaním a modifikáciou zmlúv predchádzajúcích, nemajú teda zmysel samy o sebe. Nedá sa im ani porozumieť, ak nemáme súčasne zmluvy ostatné. Každá zmluva znamená posúvanie európskeho integračného procesu smerom k väčšej unifikácii a centralizácii a k oslabovaniu právomocí členských štátov.
V rámci nemeckého predsedníctva EÚ v r. 2007 sa premiérke Merkelovej podarilo presvedčiť členské krajiny že „vadou“ Ústavnej zmluvy je len jej forma, keďže Ústava bola napísaná ako ucelený text, a niekoľko príliš nápadných vecí, ktoré pripomínali, že sa EU stává štátom (vlajka, hymna, prezident) a prestává býť medzištátnou organizáciou.
Preto navrhla prepísať Ústavnú zmluvu do formy dodatkov ku stávajúcim zmluvám. Tento postup bol schválený a dokument dostal názov Lisabonská zmluva. Táto však nie je len dodatkom (alebo novelou) doterajších zmlúv. Stávajúce zmluvy mení od základu. Lisabonská zmluva je v podstate zamietnutou Ústavnou zmluvou, ale všetko dôležité v nej zostalo.

2. Aké  sú hlavné zmeny, ktoré táto zmluva prináša pri porovnaní s predchádzajúcim stavom?
- Lisabonská zmluva vo veľkom rozsahu presúva právomoci z jednotlivých členských krajín na orgány EÚ. Jedná sa i o veľmi citlivé oblasti sociálnej politiky, energetiky, nepriamych daní, justície, bezpečnosti, vojenských otázok, zahraničnej politiky, atď. 
- Zmluva zavádza pravomoci ako by išlo o štát federálneho typu. Zavádza kategóriu výlučných právomocí Ǔnie, ktoré sú právomociam členských krajín nadradené. Ak bolo predtým základnou charakteristikou „zdieľanie právomocí“, teda zdieľanie suverenity, namiesto toho vzniká suverenita „európska“. Ďalej se zavádza tzv. podporná právomoc Únie, ktorá dovoľuje EÚ zasahovať do oblastí ako je „ochrana a zlepšovanie ľudského zdravia, priemysel, kultúra, vzdelávanie, mládež, šport, civilná ochrana …”. EÚ tak môže zasahovať členským štátom v podstatě do všetkého. Lisabonská zmluva vôbec neuvádza žiadne “výlučné právomoci” členských štátov.
- Zmluva v sebe obsahuje veľmi široko koncipovanú Listinu základných práv EÚ. Tá bude mať rovnakú silu, ako samotná Lisabonská zmluva a bude si preto nárokovať aj prednosť pred ústavami jednotlivých členských krajín.

V svetle uvedených definícií potom môžeme hodnotiť výroky verejných činiteľov.  
 
Okrem požiadaviek na celoeurópske finančné sanovanie štátov smerujúcich k bankrotu, najviac vzrušujúcou a ešte pred 2 rokmi nepredstaviteľnou požiadavkou sú migračné kvóty. Okrem referenda o Brexitu najviac interesuje verejnosť EÚ nepoddajnosť Maďarska, ktoré pripravuje refendum o migračných kvótach. To by v praxi znamenalo odmietanie právomocí EÚ podľa Lisabonskej zmluvy. Rovnako možno hodnotiť podanie žaloby SR na európsky súd vo veci migračných kvót. Pritom slovenský premiér na otváracích jednaniach k predsedníctvu SR v EÚ vyhlasuje zámer neiniciovať zmeny existujúcich zmlúv (z nich ale základnou je práve Lisabonská zmluva). SR je taktiež jednoznačne za zachovanie a rozvoj EÚ, premiér uvádza, že financovanie veľkých projektov (predovšetkým dopravnej infraštruktúry) je z 80% hradené u eurodotácií. Avšak, čo s tým v blízkej budúcnosti keď sa SR z príjemcu zmení na plátcu do fondu eurodotácií ?
Zaiste mnohým vŕta v hlave obrovský rozsah eurobyrokracie a nemravne vysoké náklady na jej prevádzku. Taktisto ale, či by to bolo fair byť eurofilom len pokým využívame výhody EÚ predovšetkým ako príjemcovia eurodotácií.         


Zdroj:

Wikipedia
Článok V Klausa, odkaz v texte 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Na slovenskom politickom cintoríne je tlačenica. Ako vôbec začať?

Zdá sa, že slovenský volič si bude musieť ešte nejaký čas vystačiť s dnešnou ponukou. Ibaže by Babiš založil pobočku ANO v Bratislave.

KOMENTÁRE

Trúfalosť Ruska v Sýrii

Posmech Západu zo zastaranej armády akosi ignoruje podstatu: Putin nepozná škrupule.


Už ste čítali?