reklama

Brexit: poslednou inštanciou je parlament

Jasanie stúpencov Brexitu je predčasné, nakoniec o vystúpení z / zotrvaní v EÚ rozhodne britský parlament. A tu sa názory expertov prikláňajú skôr ku variantu zotrvania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Parlament sa bude musieť separovať od emócií a vziať do úvahy racionálne argumenty pre vystúpenie / zotrvanie. Tu je asi na prvom mieste postoj Škótska a hlavného mesta Londýna požadujúci zotrvanie Británie v EÚ. Po Brexite sa v Škótsku ale aj v Írsku stáva aktuálnym referendum o odtrhnutí sa od UK za účelom možnosti samostatného rozhodnutia sa o zotrvaní.
Poslanci nemusia rešpektovať vôľu verejnosti, len oni môžu rozhodnout o vystúpení z / zotrvaní v EÚ. Vystúpenie by si vyžiadalo, aby sa Británia rozhodla uplatniť článok 50 Lisabonskej zmluvy. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Proces vystúpenia sa začíná formálnym oznámením. Akonáhle je toto uplatnené, je dovolanie sa článku 50 Lisabonskej zmluvy právne záväzné, členský štát a EU sú povinní konať. Členský štát, ktorý chce vytúpiť má maximálne dva roky na dokončenie procesu, ak toto obdobie nebude predĺžené dohodou. Akonáhle je úmysel vystúpiť oznámený a proces započatý, nie je možný návrat. 

Tu sú kľúčové ustanovenia článku 50 Lisabonskej zmluvy 

1. Členský štát sa môže rozhodnúť vystúpiť z EÚ v súlade s vlastnými ústavnými požiadavkami.

2. Členský stát, ktorý sa rozhodne vystúpiť, musí informovať Radu Európy o tomto zámere. Podľa pokynov poskytnutých Radou Európy Únia vyjedná a uzatvorí dohodu s týmto štátom, stanoví podmienky jeho vystúpenia, pričom vezme do úvahy rámec pre jeho budúci vzťah s Úniou.
Táto dohoda musí byť vyjednaná v súlade s článkom 218(3) Zmluvy o fungovaní EÚ. Táto musí byť uzatvorená v mene Únie Radou, na základe kvalifikovanej väčšiny, po obdržaní súhlasu Európskeho parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3. Zmluvy se prestanú uplatňovať na predmetný štát odo dňa nadobudnutia účinnosti dohody o vystúpení, alebo, ak nebude k dispozíci, dva roky po oznámení podľa odstavca 2, ak Rada Európy, v dohode s predmetným členským štátom, jednomyselne nerozhodne o predĺžení tohto obdobia.

4. Pre účely odstavcov 2 a 3 sa člen Rady Európy, alebo Rady, zastupujúcej vystupujúci členský štát, nebude účastniť diskusií Rady Európy alebo Rady alebo rozhodnutí vzťahujúcich sa na tento štát. Kvalifikovaná väčšina bude definovaná v súlade s článkom 238(3)(b) Zmluvy o fungovaní EÚ.

Zdroj:
Britský právník David Allen Green, ktorý píše do Financial Times

Miroslav Nesrsta

Miroslav Nesrsta

Bloger 
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  33x

Pôvodom z Brna na Morave; dôchodca, žijem na Liptove od r. 1965. V aktívnom veku konštruktér v odbore IT.Blogovanie robím v rámci intelektuálnej aktivity 3. veku so záujmom porozprávať sa o témach spoločného záujmu. Zoznam autorových rubrík:  filozofia, politika, ekonomikavzdelávaniekultúraautoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu